RÁKOSPALOTA, VÁROSKÖZPONT

A főtér szabadon futó, mégis irányított rendszere fokozatosan nyugszik le és kerül közvetlen közelébe a nagy templomnak. A templomon túl vezet a sportsétány, amely összeköti a Régi Fóti út menti templomokat a főtérrel. A promenád oldalán sportolók szobrai kísérik a sétálót, emlékeztetik azok kitartására, küzdelmére, eredményeire.

Az átmenő sétány tengelyesen egy kapuzatba vezet, mely körül épületek állnak, rendre fegyelmezetten.  Az uszoda és a sportcsarnok épületei egy kültéri pályákkal teli piazzát szegélyeznek. A negyedik oldalról hosszan pillérsor kíséri a teret, itt van a labdarúgó stadion. A lelátó repetitív rendszere magában foglalja a mosdókat és a szórakozáshoz elengedhetetlen büfék sorát. A vip szektor tetszőlegesen bővíthető, a közös lounge tere a sport piazzáról közvetlenül nyílik. A pillérvázas rendszer a lelátóig megépül, ha kell a fedés innen tovább építve kialakítható akár egy későbbi ütemben is. A sportolói öltözők és kiszolgáló területek a stadion fejépületében foglalnak helyet. Szintén itt komplex módon egy több szinten elterülő wellness-fitness központ alakul ki.

A sportcsarnok a benne zajló játék zavartalansága miatt a földszinten tömör homlokzattal rendelkezik, míg a galéria karzatként is szolgáló felső folyosó végig üvegezett. A tanuszoda mindkét oldal irányába üvegfallal kommunikál, átlátást engedve a belső sport piazza és a park között. Az iskola földszinti folyosójának legközelebb pontját egy fedett zárt folyosó köti össze a sportvárossal. Az átlós irányú átközlekedést a földszinten nem szabad akadályozni, ezért az összekötő folyosó már az iskolánál felemelkedik, lábakra áll. A Czabán Samu park szorosan kapcsolódik a sportváros funkcióihoz. Futópálya, extrémsportpálya, mászófal, trambulin, pool szolgálja a modern sportok szerelmeseit.

A sportvárost felfűző sétánytengely végpontja a templomsor, melynek sarkán épül az új lakossági együttműködési ház és játszóház. A különböző közösségi fórumok előkészítését itt végzik, és szimbolikus helyszíne a lakossági kapcsolattartásnak.

2012


Ötletpályázat


Kiíró: Budapest XV. Kerület Önkormányzata

Építész: Csízy László, Borbély András

Közlekedésmérnök: Ercsényi Balázs (Főmterv)

Látvány: Kiss János (VR Works)

Területnagyság: 280 200 m2 

HASONLÓ MUNKÁK

BUDAPEST, MILLENÁRIS SZÉLLKAPU

 

A Millenáris Park bővítése kapcsán alapvető szempont volt, hogy olyan funkciók számára biztosítsunk helyet, amelyek eddig nem jelentek meg a parkban és a térségben, továbbá ezek a funkciók a helyben élő közösséget szolgálják. A meglévő csarnoképületeket az MP eddigi kialakításához illeszkedően megtartjuk és olyan használatot kerestünk, amelyek a hatalmas terek adottságait kihasználják, azokhoz optimálisan illeszkednek.

Az M-épület terjedelmes földszintjén uszoda és wellness funkciók elhelyezését javasoltuk, amely ilyen típusú egységben forgalmas csomóponthoz ilyen közelségben Budapesten egyelőre nem található. Az emeletre Budán még nem jellemző közösségi irodát hoztunk létre, amely inkubátorként szolgál a kreatívok számára.

A park bővítése szervesen illeszkedik a már meglévő egység stílusához, kialakításához. Az M-épület előtt egy tó került kialakításra, amely az üveghomlokzat előtt lebilincselő reflexiókat generál. Az M-épület és a Margit körút között gyepes felületek alakulnak ki, amelyek az épület felé emelkednek, ezáltal csillapítják a körút forgalmi zaját. A Millenáris Park főtengelyének kezdőpontjára egy zászlóteret helyeztünk, amely a szél által lobogtatott zászlók dinamikus látványával mindig magára vonja a figyelmet, ezáltal a park méltó eredője, kapuja.

2014


Ötletpályázat


Kiíró: Millenáris Széllkapu Nonprofit Kft.

Építész: Noll Márton (M-Teampannon)

Területnagyság: 30 000 m2

HASONLÓ MUNKÁK

ULRICH WOLF-DÍJ, ÚJ HAMBURGI TERASZOK

 

A 2013-as Hamburgban rendezett IBA (Nemzetközi Építészeti Kiállítás) keretein belül épülő új lakónegyedben privát és közösségi terek tervezése.

Pályamunkánkban a pályázat témájául szolgáló három sorházi kert és a lakónegyed közösségi tere különböző identitást kaptak. Az alapötlet az volt, hogy az egyes témák geometriailag is jól megformázhatóak legyenek és a térben látványosan elkülönüljenek. Így a 3+1 téma a függés, fonódás, és egymásmellettiség, valamint a közösségi tér esetében az összekapcsolódás lett. A fenti témák amellett, hogy az egyes kertek kialakítását határozzák meg, a társadalmi kötődésekre is utalnak. Mindegyik kertben megtalálhatók az alábbi funkciók: egy privát kertrész (fából készült terasz tároló-, és elválasztó polcrendszerrel - akár egy külső szoba), egy közösségi rész (ülő-, és fekvőhelyekkel), egy játszóhely, egy zöldségeskert (komposztálóval és esővízgyűjtő tartállyal), valamint egy fából készült, zöldtetős tároló.

A lakónegyed terének témája egy kirakóelemekből álló installáció, amely egyben a különböző nemzetek/nemzetiségek összekapcsolódást szimbolizálja. Az egyes puzzle elemek különböző magasságba emelkednek ki a burkolat szintjéből, így egy változatos felszín jön létre, amely ülőhelyként, asztalként és játszóhelyként is működik. Egyes elemek mozgathatók, egyesek pedig világítanak, így a tér sokoldalúan használható, rugalmas közösségi térré válik.

A bírálat az első helyezést a következőkkel indokolja: A tervezési alapötlet különösen jól elégíti ki a magán, a közösségi és nyilvános területhasználati igényeket. A jól kidolgozott, innovatív ötletek kiemelik a munkát az összes pályamunka közül.

2011


Ötletpályázat, I. díjban részesült


Kiíró: DGGL (Német Tájépítész Szövetség)

Területnagyság: 1 610 m

HASONLÓ MUNKÁK

DÉLI VÁROSKAPU PÁLYÁZAT

 

Budapest Déli Városkapu fejlesztése kapcsán a szabadterek kialakításakor a legnagyobb hangsúlyt a vízzel való kapcsolat megteremtése és az ökológiai folyamatok helybiztosítása kapott.

A Csepel-sziget északi csücskén jelentős zöldfelületi- és sportberuházások történnek. A közúti híd mellé két gyalogos-kerékpáros híd épül, az ezeket összekötő fő sétány és kerékpárút pedig feltárja a sziget belsejét. A területen kialakított sportolási helyszínek lehetőséget teremtenek közösségi és egyéni használatnak, továbbá a versenysportok előírásainak is megfelelnek. A gazdag sportkínálat mellett a sziget rekreációs funkciókkal is gazdagodik. Játszópark és kutyapark mellett, egy jelentős vízfelületű tavat is létrehozunk. A sziget zöldfelületeinek rendezése során a természetes dinamika érvényesülése érdekében a parkok peremterületein pionír helyszíneknek adtunk helyet, a Duna-partokon természetes partrészleteket hoztunk létre, a tóparton illetve a tóban pedig szukcessziós felületeket is biztosítottunk.

A Diákváros területén változatos szabadterek jönnek létre: a városi terektől, a közparkokon és belső kerteken át egészen a természetközeli vízfelületekig. A Ráckevei-Soroksári Duna-ág mentén futó parti promenád közvetlen kapcsolatot teremt a víz és a parti sáv között. A part menti úszó kerteken kisebb gasztronómiai egységek telepedhetnek meg.

A központi épület környezetében urbánus közösségi terek jönnek létre, amelyek rendezvények lebonyolítására is alkalmasak A közösségi élet kiemelt helyszínei a gasztronómia felületek, a közösségi kertek, a piac és kisebb sportfelületek.

2018


Tervpályázat


Kiíró: KKBK Nonprofit Zrt.

Generáltervező: M-Teampannon Kft.

Társtervezők: DAW Studió

Területnagyság: ~135 ha

Hasonló munkák

EUTIN TÖRTÉNELMI BELVÁROSA

 

Eutin, amit "észak Weimarának" is szokás nevezni a 18. és 19. században az oldenburgi hercegek rezidenciájaként szolgált, és olyan fontos művészek otthona és munkahelye volt, mint Carl Maria von Weber zeneszerző és Johann Heinrich Wilhelm Tischbein festőművész.

A hercegek 1813-as visszatérése óta Eutin „rózsaváros” néven is ismert, tekintettel a parkokban, előkertekben és a város utcáin található sok rózsabokorra.

A 2016-ban megrendezésre kerülő kertészeti kiállítás kiváló alkalom, hogy Carl Maria von Weber legfontosabb munkája – A bűvös vadász (Der Freischütz) és a rózsa vezérmotívumként jelenjen meg.

 A zene- és a rózsamotívumok a vasútállomástól, a történelmi városközponton keresztül, a város turisztikai látványosságáig, a Nagy Eutini-tóig találhatóak meg, továbbá megjelennek a kertészeti kiállítás különféle területein, a történeti kastélyparkban is. "A bűvös vadász" zenei téma a tervezési területen végigvezető egyedi folyókán tűnik fel hangjegyek formájában. A rózsa motívum a falakon, padokon és egyéb berendezéseken fordulnak elő.

Az út- és térburkolatok kialakítása visszafogott, és nem konkurál a város épületállományával. A burkolatarchitektúra néhány ismétlődő anyagra korlátozódik, például egységes természetes kőfelület hatású betonlapokra, amely egyaránt alkalmas a vegyes forgalmú és a gyalogos felületek számára. A visszafogott burkolati anyaghasználat illeszkedik a leginkább a klasszicista épületállományhoz, egységbe foglalja a különféle alterületeket. Az ajánlott burkolati anyag gazdaságos, akadálymentes és a jövőbeli bővítésekre is egyszerűen felhasználható.

A piactéren és az "Am Rosengarten" utcán inkább a középkori városszerkezet és épületállomány jellemző. Ezeken a területeken a meglévő gránit nagykocka kőburkolat kerül újrafelhasználásra. Az akadálymentességi követelmények biztosítása érdekében a meglévő terméskő kockákat el kell vágni, és a csúszási ellenállás növelése érdekében a felületét lángolni kell.

A turisztikai irányítórendszer az említett egyedi folyókákból áll, amelyek a vezetőhornyoknak köszönhetően a látássérültek eligazodását is segítik. A vonalas elemek kezdő- és végpontjaiban valamint az irányváltásokban a burkolatba ágyazott bronzlapok találhatóak, amelyeken a város térképe jelenik meg, az aktuális tartózkodási hely és a turisztikai látványosságok megjelölésével. Ezek a domborművek a látássérültek számára is kitapinthatóak.

A tervezési területek, amely a vasúti pályaudvartól a történelmi belvároson keresztül a Nagy Eutini-tóig tart az következő helyszínekből tevődik össze: vasúti pályaudvar és az előtte lévő terület, buszpályaudvar, passzázs, keleti és nyugati Peterstraße, piactér, Königstraße, Am Rosengarten utca.

2014


Nyílt szabadtér-tervezési pályázat Eutin történelmi városközpontjának átalakítására


Kiíró: Stadt Eutin

Tájépítész társtervező: Andreas Bunk (Bunk Landschaftsarchitekten Ingenieure Gutachter, Hamburg)

Közlekedésmérnök: Ercsényi Balázs (Főmterv)

Látványterv: Kiss János (VR Works)

Területnagyság: 21.000 m2

HASONLÓ MUNKÁK

Járdafesztivál 2018

 

A Magyar Mérnöki Kamara Innovációs különdíjában részesült három kollegánk, Kriston Tímea, Orbán Orsolya és Szilágyi Lilla Bede Áron közlekedésmérnökkel együtt a Rákóczi út jelenleg kizárólagos közlekedési funkcióját gondolták újra, megkérdőjelezve Budapest legközpontibb területének jelenlegi felhasználási módját. A Blaha Lujza tér és az Erzsébet híd közötti útszakasz közterületté alakul át egy egész nyáron át tartó „Járdafesztivál” keretében, így helyet kapnak vendéglátó teraszok, napozóágyak, színpadok, koncerthelyszínek, és összefüggő zöldfelületek is a Rákóczi út homogén betontengerében.

A projekt kiemelt, ikonikus helyszíne és eleme az Erzsébet híd, ahol egy igazán különleges és Európában egyedülálló hangulatú koncert- és rendezvényhelyszínné alakul át. Konténerek tetejére helyezett vendéglátó teraszokról 360°-os panorámában lehetne gyönyörködni.

2017


Ötletpályázat, innovációs különdíj


Kiíró: Magyar Mérnöki Kamara

Területnagyság: 74 300 m2

HASONLÓ MUNKÁK

PÉCS, URÁNVÁROS FŐTERE

 

A tervezési terület az Ybl Miklós utca és a Szilárd Leó park, illetve ezek környezete volt. A téralakítás fő irányultsága a Nendtvich Andor utca felől indul az Ybl Miklós utca vonalában a Szilárd Leó park felé. A tér folyamatosan nyílik, a bensőséges térrészektől indulva haladunk a sétányon keresztül a megújult Uránbányász térre, ahol a zárt térfalak megnyitásával rálátást biztosítottunk az épületekre, ezáltal kialakult egy jól tagolható központi teresedés.

Az Ybl Miklós utca tengelyét az Építők útjának torkolata után eltoltuk keleti irányba, annak érdekében, hogy a Mecsek áruház oldalán a posta előtti szakaszon az utcát sétánnyá szélesítsük. Ezáltal a repülés hőseinek emléket állító Obeliszk tengelybe került.

Az Ybl Miklós utca lakóházakkal határolt részén létrehoztunk kisebb teresedéseket, melyek a pihenő funkció mellett helyet biztosítanak ideiglenes kiállítóhelyeknek. A lakóházak közötti földszintes szolgáltató épületeknél funkcióváltást és kiülőteraszok kialakítását javasoltuk. Az Ybl Miklós utca Építők útja és Uránbányász tér közötti szakszán, a tengelyáthelyezés miatt lehetőség nyílt mindkét oldalon fasorral szegélyezett sétány kialakítására. Az Uránbányász tér struktúráját az átközlekedő forgalom határozta meg. Az Esztergár Lajos utca és a posta épülete által kialakuló térátló a legforgalmasabb nyomvonal, ezért ebbe kiemelt kazettákat nem helyeztünk. A tér struktúráját a burkolatarchitektúra változása adja. Az épület előtt induló vizes promenád a másik oldalon álló toronyház mellett halad el, vertikálisan is összekapcsolva a két egységet.

A Szilárd Leó park kialakítása követi az egységes térszervező elvet, azonban a nagyobb kiterjedésű zöldfelületek oldják a határozott vonalakat és lágyítják az épített elemeket. A park optikai középpontjában elhelyezett szoborkert egy interaktív, pihenő, találkozó, kiállítási és játszó hely, szabályos raszterbe elhelyezett ülőfalak, szoborhelyek és nyírott fák geometrikus egysége.

2008


Tervpályázat, II. helyezés


Kiíró: Pécs Város Önkormányzata

Területnagyság: 38 500 m2

HASONLÓ MUNKÁK

ÚJPALOTA, KÖZÖSSÉGI HÁZ ÉS FŐ TÉR

 

Koncepciónk szerint a terület akkor válik valóban a városrész főterévé, ha városias, urbánus jellege erősödik; multifunkcionálisan lesz használható; a felújított funkciók sokkal nagyobb vonzáskörrel bírnak majd; valamint a tér és épületei emblematikusak lesznek.

Az urbánus tér kialakításának elsődleges szempontja, hogy a környező épületek építészeti minősége megfelelő legyen, azok a mai elvárásoknak megfelelő szolgáltatást és közösségi színteret nyújtsanak. A térnek sokoldalúan használhatónak kell lennie, minél több funkciónak kell megjelennie, amely egyre több embert vonz.

A multifunkcionálisan használható főtér amellett, hogy változatos kínálatot képes nyújtani, fontos, hogy kellően rugalmasan alakítható legyen (különböző méretű rendezvények, kiállítások, téli-, nyári időszak elvárásai). Színteret szükséges nyújtani a helyi embereknek a saját közösségi, művészeti, kulturális életük megszervezésére.

A téren elhelyezett funkciók típusa és az új minőségi színvonal által a tér vonzáskörzete jelentősen bővülhet, így széles társadalmi, szociális és nemzeti réteget képes vonzani. Alapvető feladat volt az elöregedő lakossági összetétel arányának átfordítása, és a fiatalok számára vonzó közösségi tér megteremtése.

Az épületnek és a térnek emblematikusnak kell lennie, egy új jelképpé kell válnia, amely bárki számára könnyen felismerhető. A közösségi háznak és a térnek új egységet kell képeznie, úgy, hogy a lakók sajátjuknak érezzék, érzéseik, személyiségük, vágyaik kifejeződésre jussanak.

2011


Ötletpályázat, megvétel


Kiíró: Budapest XV. Kerület Önkormányzata

Építész: Csízy László

Területnagyság: 21 000 m2

HASONLÓ MUNKÁK