Budapest Déli Városkapu fejlesztése kapcsán a szabadterek kialakításakor a legnagyobb hangsúlyt a vízzel való kapcsolat megteremtése és az ökológiai folyamatok helybiztosítása kapott.
A Csepel-sziget északi csücskén jelentős zöldfelületi- és sportberuházások történnek. A közúti híd mellé két gyalogos-kerékpáros híd épül, az ezeket összekötő fő sétány és kerékpárút pedig feltárja a sziget belsejét. A területen kialakított sportolási helyszínek lehetőséget teremtenek közösségi és egyéni használatnak, továbbá a versenysportok előírásainak is megfelelnek. A gazdag sportkínálat mellett a sziget rekreációs funkciókkal is gazdagodik. Játszópark és kutyapark mellett, egy jelentős vízfelületű tavat is létrehozunk. A sziget zöldfelületeinek rendezése során a természetes dinamika érvényesülése érdekében a parkok peremterületein pionír helyszíneknek adtunk helyet, a Duna-partokon természetes partrészleteket hoztunk létre, a tóparton illetve a tóban pedig szukcessziós felületeket is biztosítottunk.
A Diákváros területén változatos szabadterek jönnek létre: a városi terektől, a közparkokon és belső kerteken át egészen a természetközeli vízfelületekig. A Ráckevei-Soroksári Duna-ág mentén futó parti promenád közvetlen kapcsolatot teremt a víz és a parti sáv között. A part menti úszó kerteken kisebb gasztronómiai egységek telepedhetnek meg.
A központi épület környezetében urbánus közösségi terek jönnek létre, amelyek rendezvények lebonyolítására is alkalmasak A közösségi élet kiemelt helyszínei a gasztronómia felületek, a közösségi kertek, a piac és kisebb sportfelületek.
2018
Tervpályázat
Kiíró: KKBK Nonprofit Zrt.
Generáltervező: M-Teampannon Kft.
Társtervezők: DAW Studió
Területnagyság: ~135 ha