Eutin, amit "észak Weimarának" is szokás nevezni a 18. és 19. században az oldenburgi hercegek rezidenciájaként szolgált, és olyan fontos művészek otthona és munkahelye volt, mint Carl Maria von Weber zeneszerző és Johann Heinrich Wilhelm Tischbein festőművész.
A hercegek 1813-as visszatérése óta Eutin „rózsaváros” néven is ismert, tekintettel a parkokban, előkertekben és a város utcáin található sok rózsabokorra.
A 2016-ban megrendezésre kerülő kertészeti kiállítás kiváló alkalom, hogy Carl Maria von Weber legfontosabb munkája – A bűvös vadász (Der Freischütz) és a rózsa vezérmotívumként jelenjen meg.
A zene- és a rózsamotívumok a vasútállomástól, a történelmi városközponton keresztül, a város turisztikai látványosságáig, a Nagy Eutini-tóig találhatóak meg, továbbá megjelennek a kertészeti kiállítás különféle területein, a történeti kastélyparkban is. "A bűvös vadász" zenei téma a tervezési területen végigvezető egyedi folyókán tűnik fel hangjegyek formájában. A rózsa motívum a falakon, padokon és egyéb berendezéseken fordulnak elő.
Az út- és térburkolatok kialakítása visszafogott, és nem konkurál a város épületállományával. A burkolatarchitektúra néhány ismétlődő anyagra korlátozódik, például egységes természetes kőfelület hatású betonlapokra, amely egyaránt alkalmas a vegyes forgalmú és a gyalogos felületek számára. A visszafogott burkolati anyaghasználat illeszkedik a leginkább a klasszicista épületállományhoz, egységbe foglalja a különféle alterületeket. Az ajánlott burkolati anyag gazdaságos, akadálymentes és a jövőbeli bővítésekre is egyszerűen felhasználható.
A piactéren és az "Am Rosengarten" utcán inkább a középkori városszerkezet és épületállomány jellemző. Ezeken a területeken a meglévő gránit nagykocka kőburkolat kerül újrafelhasználásra. Az akadálymentességi követelmények biztosítása érdekében a meglévő terméskő kockákat el kell vágni, és a csúszási ellenállás növelése érdekében a felületét lángolni kell.
A turisztikai irányítórendszer az említett egyedi folyókákból áll, amelyek a vezetőhornyoknak köszönhetően a látássérültek eligazodását is segítik. A vonalas elemek kezdő- és végpontjaiban valamint az irányváltásokban a burkolatba ágyazott bronzlapok találhatóak, amelyeken a város térképe jelenik meg, az aktuális tartózkodási hely és a turisztikai látványosságok megjelölésével. Ezek a domborművek a látássérültek számára is kitapinthatóak.
A tervezési területek, amely a vasúti pályaudvartól a történelmi belvároson keresztül a Nagy Eutini-tóig tart az következő helyszínekből tevődik össze: vasúti pályaudvar és az előtte lévő terület, buszpályaudvar, passzázs, keleti és nyugati Peterstraße, piactér, Königstraße, Am Rosengarten utca.
2014
Nyílt szabadtér-tervezési pályázat Eutin történelmi városközpontjának átalakítására
Kiíró: Stadt Eutin
Tájépítész társtervező: Andreas Bunk (Bunk Landschaftsarchitekten Ingenieure Gutachter, Hamburg)
Közlekedésmérnök: Ercsényi Balázs (Főmterv)
Látványterv: Kiss János (VR Works)
Területnagyság: 21.000 m2