BUDAPEST – A SZÉCHENYI LÁNCHÍDHOZ ÉS A BUDAI VÁRALAGÚTHOZ KAPCSOLÓDÓ KÖZTERÜLETEK REKONSTRUKCIÓJA ÉS FEJLESZTÉSE
A Széchenyi tér áttervezése során alapvető elvárás volt, hogy a történelmi örökség és a meglévő, értékes zöldfelületi, kultúrtörténeti és építészeti adottságok figyelembevételével a jelenlegi közlekedési struktúra átrendezésével, új, egységes arculatú emblematikus köztér jöjjön létre. Az új köztéri struktúrában a zöldfelület továbbra is jelentős hangsúllyal bír, a gyalogos átközlekedés és tartózkodás pedig új, magas színvonalú minőségi szintet érhet el.
A Széchenyi István tér átformálása a történeti térképek alapján készült: az 1908 körüli három zöldfelületi folt került megjelenítésre az új térrendszerben is, a Zrínyi és a Mérleg utca tengelye pedig átvezetésre kerül a Széchenyi Lánchíd irányába. A tér kialakítása a határoló öt jelentős épülettömb ritmusát tükrözi: ennek megfelelően az Akadémia előtt jelentős burkolt felület alakul ki, a Roosevelt irodaház, a Gresham palota és a Belügyminisztérium előtt egy-egy kisebb zöldfelület-folt jön létre. A Lánchíd előtt is burkolt terület alakul ki, amely hosszú ülőfelülettel zárul. A Széchenyi Lánchídra vezető közlekedési útvonal által generált aszimmetriát a híd északi oldalán, a Zrínyi utca tengelyében egy vízjáték ellenpontozza. A fő tervezési irányelveket a 2015-ben tervpályázaton I. helyezést nyert pályaművünk rögzítette, a jelen tervezési diszpozíció alapján a pályázati munkához képest a zöldfelületek jelentős növelését értük el.
A téren a forgalmi rend átalakítása miatt lehetőség nyílik a gyalogos felületek arányának növelésére, melyek színvonalas utcabútorokkal ellátva, továbbá jelentősen fásítva nem csupán a gyalogos áthaladást könnyítik meg, hanem kellemes tartózkodóhellyé válnak. A két térszervező műalkotás – Gróf Széchenyi István és Deák Ferenc szobra – változatlanul helyben marad a gyepfelületben. A téren a korábbi gépjármű közlekedési peremterületeken fasorok, facsoportok telepítése történik, az eredeti kiterjedt gyepfelületeket díszes virágágyakkal egészülnek ki. A burkolt felületeken a fatelepítés nagyméretű speciális ültetőgödörbe történik, amelyekben a gyalogos felületekre hullott csapadékvíz is bevezetésre kerül.
Funkcionális elrendezés szempontjából a tér két térrészlettel bővül, melyek a gépjárműforgalom alól felszabaduló területeken kapnak helyet: az egyik az MTA homlokzata előtti ünnepélyes teresedés, a másik a Lánchíd előterében kialakult gyalogos terület, amely a nemzeti jelképeinek: a Lánchíd és a várnegyed látványkapcsolata miatt országos jelentőségű lokáció.
2023
Környezetrendezési engedélyezési terv
Megbízó: Budapest Közlekedési Központ Zrt.
Konzorciumi partner : Főmterv Zrt. (útterv, forgalomtechnika, közműterv, világítási terv)
Tájépítész tervező: Korzó Tervezési Stúdió Kft.
Vízgépészet: Ganz HYDRO Kft.
Látványterv: Kiss János (VR Works)
Területnagyság: 3600 m2