Járdafesztivál 2018

 

A Magyar Mérnöki Kamara Innovációs különdíjában részesült három kollegánk, Kriston Tímea, Orbán Orsolya és Szilágyi Lilla Bede Áron közlekedésmérnökkel együtt a Rákóczi út jelenleg kizárólagos közlekedési funkcióját gondolták újra, megkérdőjelezve Budapest legközpontibb területének jelenlegi felhasználási módját. A Blaha Lujza tér és az Erzsébet híd közötti útszakasz közterületté alakul át egy egész nyáron át tartó „Járdafesztivál” keretében, így helyet kapnak vendéglátó teraszok, napozóágyak, színpadok, koncerthelyszínek, és összefüggő zöldfelületek is a Rákóczi út homogén betontengerében.

A projekt kiemelt, ikonikus helyszíne és eleme az Erzsébet híd, ahol egy igazán különleges és Európában egyedülálló hangulatú koncert- és rendezvényhelyszínné alakul át. Konténerek tetejére helyezett vendéglátó teraszokról 360°-os panorámában lehetne gyönyörködni.

2017


Ötletpályázat, innovációs különdíj


Kiíró: Magyar Mérnöki Kamara

Területnagyság: 74 300 m2

HASONLÓ MUNKÁK

PÉCS, URÁNVÁROS FŐTERE

 

A tervezési terület az Ybl Miklós utca és a Szilárd Leó park, illetve ezek környezete volt. A téralakítás fő irányultsága a Nendtvich Andor utca felől indul az Ybl Miklós utca vonalában a Szilárd Leó park felé. A tér folyamatosan nyílik, a bensőséges térrészektől indulva haladunk a sétányon keresztül a megújult Uránbányász térre, ahol a zárt térfalak megnyitásával rálátást biztosítottunk az épületekre, ezáltal kialakult egy jól tagolható központi teresedés.

Az Ybl Miklós utca tengelyét az Építők útjának torkolata után eltoltuk keleti irányba, annak érdekében, hogy a Mecsek áruház oldalán a posta előtti szakaszon az utcát sétánnyá szélesítsük. Ezáltal a repülés hőseinek emléket állító Obeliszk tengelybe került.

Az Ybl Miklós utca lakóházakkal határolt részén létrehoztunk kisebb teresedéseket, melyek a pihenő funkció mellett helyet biztosítanak ideiglenes kiállítóhelyeknek. A lakóházak közötti földszintes szolgáltató épületeknél funkcióváltást és kiülőteraszok kialakítását javasoltuk. Az Ybl Miklós utca Építők útja és Uránbányász tér közötti szakszán, a tengelyáthelyezés miatt lehetőség nyílt mindkét oldalon fasorral szegélyezett sétány kialakítására. Az Uránbányász tér struktúráját az átközlekedő forgalom határozta meg. Az Esztergár Lajos utca és a posta épülete által kialakuló térátló a legforgalmasabb nyomvonal, ezért ebbe kiemelt kazettákat nem helyeztünk. A tér struktúráját a burkolatarchitektúra változása adja. Az épület előtt induló vizes promenád a másik oldalon álló toronyház mellett halad el, vertikálisan is összekapcsolva a két egységet.

A Szilárd Leó park kialakítása követi az egységes térszervező elvet, azonban a nagyobb kiterjedésű zöldfelületek oldják a határozott vonalakat és lágyítják az épített elemeket. A park optikai középpontjában elhelyezett szoborkert egy interaktív, pihenő, találkozó, kiállítási és játszó hely, szabályos raszterbe elhelyezett ülőfalak, szoborhelyek és nyírott fák geometrikus egysége.

2008


Tervpályázat, II. helyezés


Kiíró: Pécs Város Önkormányzata

Területnagyság: 38 500 m2

HASONLÓ MUNKÁK

ÚJPALOTA, KÖZÖSSÉGI HÁZ ÉS FŐ TÉR

 

Koncepciónk szerint a terület akkor válik valóban a városrész főterévé, ha városias, urbánus jellege erősödik; multifunkcionálisan lesz használható; a felújított funkciók sokkal nagyobb vonzáskörrel bírnak majd; valamint a tér és épületei emblematikusak lesznek.

Az urbánus tér kialakításának elsődleges szempontja, hogy a környező épületek építészeti minősége megfelelő legyen, azok a mai elvárásoknak megfelelő szolgáltatást és közösségi színteret nyújtsanak. A térnek sokoldalúan használhatónak kell lennie, minél több funkciónak kell megjelennie, amely egyre több embert vonz.

A multifunkcionálisan használható főtér amellett, hogy változatos kínálatot képes nyújtani, fontos, hogy kellően rugalmasan alakítható legyen (különböző méretű rendezvények, kiállítások, téli-, nyári időszak elvárásai). Színteret szükséges nyújtani a helyi embereknek a saját közösségi, művészeti, kulturális életük megszervezésére.

A téren elhelyezett funkciók típusa és az új minőségi színvonal által a tér vonzáskörzete jelentősen bővülhet, így széles társadalmi, szociális és nemzeti réteget képes vonzani. Alapvető feladat volt az elöregedő lakossági összetétel arányának átfordítása, és a fiatalok számára vonzó közösségi tér megteremtése.

Az épületnek és a térnek emblematikusnak kell lennie, egy új jelképpé kell válnia, amely bárki számára könnyen felismerhető. A közösségi háznak és a térnek új egységet kell képeznie, úgy, hogy a lakók sajátjuknak érezzék, érzéseik, személyiségük, vágyaik kifejeződésre jussanak.

2011


Ötletpályázat, megvétel


Kiíró: Budapest XV. Kerület Önkormányzata

Építész: Csízy László

Területnagyság: 21 000 m2

HASONLÓ MUNKÁK

PÉCSI VÁROSKÖZPONT

 

A tervezési folyamat során társadalmi, gazdasági, kulturális és környezeti potenciálok növekedési feltételeinek megteremtése volt a cél. Az épített és természeti környezet rendezése életszínvonalbeli fejlődést generál a közvetlen lakókörnyezetben, melynek következtében színvonalas szolgáltatások telepedhetnek meg a területen tovább gerjesztve a többszintű fejlődést. A térképzési koncepciónk célja volt továbbá, olyan önmagukban is teljes értékű teresedések létrehozása, amelyek lehetőséget teremtenek a kulturális élet köztereken való megjelenésének, illetve megélésének. Nem erőltettünk a közösségi helyekre konkrét funkciókat, csak lehetőséget biztosítottunk a különböző szabadidős és kulturális tevékenységeknek. A városi tér megtapasztalása, a rajtuk való áthaladás során szerzett vizuális élmények révén az egyén részévé és szervezőjévé válik saját városi életterének. A városrész kulturális fejlesztése és megfelelő rangra emelése együttes érdeke az itt lakóknak és a város vezetésének is.

A tervezési területet több funkcionális egységre osztottuk, melyek tematikusan egymásból következnek, egymástól elkülönülnek, de egymással harmonizálnak. Ezek a következők: Hunyadi utca; Szepesy Ignác utca; Széchenyi tér; Városház tér; Irgalmasok tere; Irgalmasok utcája.

A kialakított térszerkezetbe új funkciókat helyezünk, amelyek élettel töltik meg a tereket. A korábbi kereskedelmi funkció helyett a Hunyadi utcában javasoltunk két helyen kiülő teraszok létesítését. A Széchenyi téren a szintbe hozott járdákkal lehetőség nyílik kiülő teraszok létesítésére a homlokzatok előtt. Ezen funkció megjelenésével és bővítésével a terület látogatottságát és igénybevételét kívánjuk növelni.

A Városház tér kiemelt térrészei és a Széchenyi tér lehetőséget biztosítanak időszakos kiállítások (ideiglenes képző- és iparművészeti, történeti ill. bármilyen kulturális vagy önszerveződő művészeti kiállítás) lebonyolítására, public-art szobrok kihelyezésére. A Széchenyi téren az átlós vonalak mentén ideiglenes kirakodóvásárok építhetők ki, ahol az emberek kis lejtésű átlós utakon könnyen tudnak sétálni. Koncepciónk lényege a funkciók tekintetében egymás erősítése, vendéglátóipari egységek és a közterületi kiállítóhelyek összehangolása.

2008


Tervpályázat


Kiíró: Pécs Város Önkormányzata

Területnagyság: 25 000 m2

HASONLÓ MUNKÁK

ÓBUDA, FŐ TÉR MEGÚJÍTÁS

 

A tervezési folyamat során Óbuda társadalmi, gazdasági, kulturális és környezeti potenciálja növekedési feltételeinek megteremtése volt a cél. A tervezési terület tengelyét a Szentlélek tér felől a Fő tér irányába vezető sétány képezi, amelynek elhelyezkedését a Zichy-kastély melléképületének homlokzata határozza meg, mint a legnagyobb kiterjedésű térfal. A sétány felfűzi és összeköti a különböző teresedéseket és látványelemeket. Az Esernyős szobrok terét a Fő térhez kapcsoltuk mind burkolatában, mind egységes térképzésével. A rávezető sétányok felkészítik az ide látogató embereket a téren várható élmények befogadására.

A Szentlélek tér alapvetően fiatalos, modern utcabútorokat kapott, látogatottságát időszakos kiállítóhelyekkel növeltük. A térre kültéri forgószékeket javasoltunk, amelyek éjszaka szintén világítanak, ezzel még inkább interaktívvá teszik a teret.

A promenád tengelyében hangsúlyos pontokon kutakat helyeztünk el, a sétány ritmusát burkolatsávok erősítik, a kastély melléképületének jelentős tömegét oszlopos növekedésű fákkal lazítottuk.

A Fő tér kialakításakor illeszkedtünk a meglévő térfalakhoz, egy klasszikus megjelenésű, reprezentatív teret alakítottunk ki. A gázfogadó épületét eredeti helyén megtartottuk, hiszen az a tér jelképé vált, átalakítása során ügyelni kell arra, hogy pavilonszerű kialakítást kapjon, hogy akár találkozóhelyként is szolgálhasson.

2008


Ötletpályázat, I. helyezés


Kiíró: Budapest III. Kerület Önkormányzata

Területnagyság: 12 500 m2