ÚJPALOTA, KÖZÖSSÉGI HÁZ ÉS FŐ TÉR

 

Koncepciónk szerint a terület akkor válik valóban a városrész főterévé, ha városias, urbánus jellege erősödik; multifunkcionálisan lesz használható; a felújított funkciók sokkal nagyobb vonzáskörrel bírnak majd; valamint a tér és épületei emblematikusak lesznek.

Az urbánus tér kialakításának elsődleges szempontja, hogy a környező épületek építészeti minősége megfelelő legyen, azok a mai elvárásoknak megfelelő szolgáltatást és közösségi színteret nyújtsanak. A térnek sokoldalúan használhatónak kell lennie, minél több funkciónak kell megjelennie, amely egyre több embert vonz.

A multifunkcionálisan használható főtér amellett, hogy változatos kínálatot képes nyújtani, fontos, hogy kellően rugalmasan alakítható legyen (különböző méretű rendezvények, kiállítások, téli-, nyári időszak elvárásai). Színteret szükséges nyújtani a helyi embereknek a saját közösségi, művészeti, kulturális életük megszervezésére.

A téren elhelyezett funkciók típusa és az új minőségi színvonal által a tér vonzáskörzete jelentősen bővülhet, így széles társadalmi, szociális és nemzeti réteget képes vonzani. Alapvető feladat volt az elöregedő lakossági összetétel arányának átfordítása, és a fiatalok számára vonzó közösségi tér megteremtése.

Az épületnek és a térnek emblematikusnak kell lennie, egy új jelképpé kell válnia, amely bárki számára könnyen felismerhető. A közösségi háznak és a térnek új egységet kell képeznie, úgy, hogy a lakók sajátjuknak érezzék, érzéseik, személyiségük, vágyaik kifejeződésre jussanak.

2011


Ötletpályázat, megvétel


Kiíró: Budapest XV. Kerület Önkormányzata

Építész: Csízy László

Területnagyság: 21 000 m2

HASONLÓ MUNKÁK

PÉCSI VÁROSKÖZPONT

 

A tervezési folyamat során társadalmi, gazdasági, kulturális és környezeti potenciálok növekedési feltételeinek megteremtése volt a cél. Az épített és természeti környezet rendezése életszínvonalbeli fejlődést generál a közvetlen lakókörnyezetben, melynek következtében színvonalas szolgáltatások telepedhetnek meg a területen tovább gerjesztve a többszintű fejlődést. A térképzési koncepciónk célja volt továbbá, olyan önmagukban is teljes értékű teresedések létrehozása, amelyek lehetőséget teremtenek a kulturális élet köztereken való megjelenésének, illetve megélésének. Nem erőltettünk a közösségi helyekre konkrét funkciókat, csak lehetőséget biztosítottunk a különböző szabadidős és kulturális tevékenységeknek. A városi tér megtapasztalása, a rajtuk való áthaladás során szerzett vizuális élmények révén az egyén részévé és szervezőjévé válik saját városi életterének. A városrész kulturális fejlesztése és megfelelő rangra emelése együttes érdeke az itt lakóknak és a város vezetésének is.

A tervezési területet több funkcionális egységre osztottuk, melyek tematikusan egymásból következnek, egymástól elkülönülnek, de egymással harmonizálnak. Ezek a következők: Hunyadi utca; Szepesy Ignác utca; Széchenyi tér; Városház tér; Irgalmasok tere; Irgalmasok utcája.

A kialakított térszerkezetbe új funkciókat helyezünk, amelyek élettel töltik meg a tereket. A korábbi kereskedelmi funkció helyett a Hunyadi utcában javasoltunk két helyen kiülő teraszok létesítését. A Széchenyi téren a szintbe hozott járdákkal lehetőség nyílik kiülő teraszok létesítésére a homlokzatok előtt. Ezen funkció megjelenésével és bővítésével a terület látogatottságát és igénybevételét kívánjuk növelni.

A Városház tér kiemelt térrészei és a Széchenyi tér lehetőséget biztosítanak időszakos kiállítások (ideiglenes képző- és iparművészeti, történeti ill. bármilyen kulturális vagy önszerveződő művészeti kiállítás) lebonyolítására, public-art szobrok kihelyezésére. A Széchenyi téren az átlós vonalak mentén ideiglenes kirakodóvásárok építhetők ki, ahol az emberek kis lejtésű átlós utakon könnyen tudnak sétálni. Koncepciónk lényege a funkciók tekintetében egymás erősítése, vendéglátóipari egységek és a közterületi kiállítóhelyek összehangolása.

2008


Tervpályázat


Kiíró: Pécs Város Önkormányzata

Területnagyság: 25 000 m2

HASONLÓ MUNKÁK

ÓBUDA, FŐ TÉR MEGÚJÍTÁS

 

A tervezési folyamat során Óbuda társadalmi, gazdasági, kulturális és környezeti potenciálja növekedési feltételeinek megteremtése volt a cél. A tervezési terület tengelyét a Szentlélek tér felől a Fő tér irányába vezető sétány képezi, amelynek elhelyezkedését a Zichy-kastély melléképületének homlokzata határozza meg, mint a legnagyobb kiterjedésű térfal. A sétány felfűzi és összeköti a különböző teresedéseket és látványelemeket. Az Esernyős szobrok terét a Fő térhez kapcsoltuk mind burkolatában, mind egységes térképzésével. A rávezető sétányok felkészítik az ide látogató embereket a téren várható élmények befogadására.

A Szentlélek tér alapvetően fiatalos, modern utcabútorokat kapott, látogatottságát időszakos kiállítóhelyekkel növeltük. A térre kültéri forgószékeket javasoltunk, amelyek éjszaka szintén világítanak, ezzel még inkább interaktívvá teszik a teret.

A promenád tengelyében hangsúlyos pontokon kutakat helyeztünk el, a sétány ritmusát burkolatsávok erősítik, a kastély melléképületének jelentős tömegét oszlopos növekedésű fákkal lazítottuk.

A Fő tér kialakításakor illeszkedtünk a meglévő térfalakhoz, egy klasszikus megjelenésű, reprezentatív teret alakítottunk ki. A gázfogadó épületét eredeti helyén megtartottuk, hiszen az a tér jelképé vált, átalakítása során ügyelni kell arra, hogy pavilonszerű kialakítást kapjon, hogy akár találkozóhelyként is szolgálhasson.

2008


Ötletpályázat, I. helyezés


Kiíró: Budapest III. Kerület Önkormányzata

Területnagyság: 12 500 m2