NYÍRBÁTORI VÁROSTÖRTÉNETI SÉTÁNY

 

A nyírbátori minorita és református templom között létesített várostörténeti sétány fő funkciója, hogy az említett két jelentős műemlék közötti gyalogos közlekedést biztosítsa a turisták számára, továbbá maga is turisztikai látványossággá váljon.

A sétányon az állandó szoborbemutató mellett időszakos kiállításokra is lehetőség nyílik, ezáltal a város egy új kültéri kiállítóhellyel gazdagodott. A teresedések alkalmasak rendezvények, koncertek rendezésére. Lehetőség van továbbá szolgáltató és kereskedelmi funkciók időszakos vagy állandó elhelyezésére is a térfalakban. A vízarchitektúrák a nyári hőségben is kellemes hőérzetet biztosítanak.

A sétány alapvetően a turisták számára nyújt látnivalókat, ugyanakkor a helyiek számára is kedvelt tartózkodási hellyé alakulhat. Az újonnan kialakuló közterület a város történelmének bemutatása által a helyi identitástudatot erősíti, emeli az épített környezet minőségének színvonalát.

2010


Környezetrendezési kiviteli terv


Megbízó: Nyírbátor Város Önkormányzata

Generáltervező: Art-Vital Kft.

Építész: Végh József (Art-Vital Kft.)

Kivitelező: Közmű Generál Kft.

Fotók: Közmű Generál Kft., Tamás Pál

Területnagyság: 13 500 m2

Bekerülési költség: 150 millió Ft

PÉCSI VÁROSKÖZPONT

 

A tervezési folyamat során társadalmi, gazdasági, kulturális és környezeti potenciálok növekedési feltételeinek megteremtése volt a cél. Az épített és természeti környezet rendezése életszínvonalbeli fejlődést generál a közvetlen lakókörnyezetben, melynek következtében színvonalas szolgáltatások telepedhetnek meg a területen tovább gerjesztve a többszintű fejlődést. A térképzési koncepciónk célja volt továbbá, olyan önmagukban is teljes értékű teresedések létrehozása, amelyek lehetőséget teremtenek a kulturális élet köztereken való megjelenésének, illetve megélésének. Nem erőltettünk a közösségi helyekre konkrét funkciókat, csak lehetőséget biztosítottunk a különböző szabadidős és kulturális tevékenységeknek. A városi tér megtapasztalása, a rajtuk való áthaladás során szerzett vizuális élmények révén az egyén részévé és szervezőjévé válik saját városi életterének. A városrész kulturális fejlesztése és megfelelő rangra emelése együttes érdeke az itt lakóknak és a város vezetésének is.

A tervezési területet több funkcionális egységre osztottuk, melyek tematikusan egymásból következnek, egymástól elkülönülnek, de egymással harmonizálnak. Ezek a következők: Hunyadi utca; Szepesy Ignác utca; Széchenyi tér; Városház tér; Irgalmasok tere; Irgalmasok utcája.

A kialakított térszerkezetbe új funkciókat helyezünk, amelyek élettel töltik meg a tereket. A korábbi kereskedelmi funkció helyett a Hunyadi utcában javasoltunk két helyen kiülő teraszok létesítését. A Széchenyi téren a szintbe hozott járdákkal lehetőség nyílik kiülő teraszok létesítésére a homlokzatok előtt. Ezen funkció megjelenésével és bővítésével a terület látogatottságát és igénybevételét kívánjuk növelni.

A Városház tér kiemelt térrészei és a Széchenyi tér lehetőséget biztosítanak időszakos kiállítások (ideiglenes képző- és iparművészeti, történeti ill. bármilyen kulturális vagy önszerveződő művészeti kiállítás) lebonyolítására, public-art szobrok kihelyezésére. A Széchenyi téren az átlós vonalak mentén ideiglenes kirakodóvásárok építhetők ki, ahol az emberek kis lejtésű átlós utakon könnyen tudnak sétálni. Koncepciónk lényege a funkciók tekintetében egymás erősítése, vendéglátóipari egységek és a közterületi kiállítóhelyek összehangolása.

2008


Tervpályázat


Kiíró: Pécs Város Önkormányzata

Területnagyság: 25 000 m2

HASONLÓ MUNKÁK

DABASI FŐTÉR ÉS KÖRNYEZETE

 

Elsődleges feladatunk a tér rendeltetésének és funkciójának meghatározása volt. A Szent István teret (főtér) térépítészeti szempontból újra kellett definiálni, új arányrendszert kellett kialakítani a burkolt és zöldfelületek között, továbbá a Polgármesteri Hivatal épületének, illetve a város életében betöltött szerepének megfelelő rangra kellett emelni. A téralakításnál fő irányelvei: rendezvények lebonyolítására is alkalmas közösségi tér létrehozása, találkozóhelyek kialakítása a fiatalok számára, időszakos kiállítások rendezésére alkalmas sétány kialakítása, a zöldfelületek felújítása, burkolatok és utcabútorok cseréje.

A Tanuló utca esetében egységes utcakép kialakítása mellett a fasor felújítása, valamint a zöldfelületek rendezése volt a fő feladat. A Polgármesteri Hivatal előtti területre lendületes vonalvezetésű, átlátható, nyitott díszteret terveztünk, amely átfogó térélményt nyújt az odalátogatók és az ott dolgozók számára. Egyszerre impozáns és letisztult, jól kiemeli az épületet, és a város életében betöltött központi szerepet is hangsúlyozza. A Bartók Béla út szintje a járda szintjébe került, az úttest is térburkolatot kapott. A forgalmi sávot forgalomterelő kockákkal határoltuk el a biztonságos gyalogos közlekedés érdekében. A tervezési terület egészét egységes stílusban és szemléletben alakítottuk ki. 

2009-2011


Környezetrendezési kiviteli terv


Megbízó: Dabas Város Önkormányzata

Területnagyság: 12 500 m2

Bekerülési költség: 170 millió Ft