A tervezési program alapján a történeti kert védettségű Angolkertben, a tatai Malom-árok első malmának környezetében egy körbekerített, belépőjeggyel látogatható zárt területet szükséges kialakítani, amely a városban korábban működő malmokat hivatott bemutatni. Az Angolkert várossal való kapcsolatának erősítése érdekében azonban az Erzsébet királyné teréről egy gyalogos átközlekedést biztosítunk a Pálmaház irányába. Ezen az útvonalon babakocsival is átjárható sétányt hozunk létre. A sétány kiszélesedésével egy kisebb teresedét alakítunk ki, amely így a bejárat előtti gyülekezőhellyé válik.
A terület főbejárata az új kialakítású átkötő sétányról történik. Itt egy a mai elvárásoknak megfelelő fogadóépületen keresztül juthatnak a látogatók a területre. A vendégek először a volt Kristályfürdő területén sematikus malom-szerkezetekkel ismerkedhetnek meg, amelyek játékos módon mutatják be a szerkezetek működését. Már a bejárattól felsejlik a terület végében a Jenő-malom, amely működő, valós malomszerkezettel fogadja a látogatókat. A terület elhagyása két útvonalon lehetséges; vagy a fogadóépületen keresztül juthatunk az átkötő sétányra és választható a városi vagy angolkerti irány, vagy a Jenő-malom épülete mögötti forgókapun keresztül érkezünk az Angolkertbe.
A legfontosabb térszervező elem a Malom-árok kontúrja, amelyet az eredeti nyomvonalán jelenítünk meg. A jelenlegi tulajdonviszonyok, vízszintek és befogadók nem teszik lehetővé, hogy a teljes hosszon helyreállításra kerüljön az árok, de a kontúrját a burkolatokban, zöldfelületekben is jelezzük. Tekintve, hogy a terület látogatói legnagyobb részt gyerekek lesznek, a medret csökkentett mélységgel (0,6 m) alakítjuk ki. Az árok oldalfalai terméskőből készülnek, a vízszigetelést fólia biztosítja. A mederbe kulé szórás kerül a már elkészült parkrehabilitációhoz hasonlóan.
Az árokban elhelyezett új szigetre a vízimalmok meghajtó szerkezeteinek (alulcsapott, derékban csapott, felülcsapott, kanalas malom stb.) típusait bemutató szigetet alakítunk ki. A sziget a 17 m széles Malom-árok közepén kapott helyet, amelynek formája megidézi az egyéb vízimalmok mellett található, kerekeket tartó és vízkormányzást segítő szigeteket. A gyerekek ezen a felületen saját maguk emelik a Malom-árokból a kis patakba a vizet, amelyet maguk rekeszthetnek, kormányozhatnak, így hozhatóak működésbe a szerteágazó patakrendszeren a különféle malommeghajtó-szerkezetek. A szigetet és a túlpartot gyalogos hidak kötik össze.
A Malom-árok külső éle mentén kicsinyített malom-szerkezetek kerülnek elhelyezésre, amelyek külső megjelenése arányhelyes, mindegyikük kb. 40%-os kicsinyítéssel készül. A kicsinyített malom-szerkezetek a városban is fellelhető malomtípusok (lisztörlő, kalló, fűrész), jól körbejárható leképzései, amelyekkel a gyerekek játékos módon ismerkedhetnek meg. A malom-szerkezeteket a gyerekek szabadon működtethetik, így a kialakítás sematikus, alapvető elvárás a biztonságos látogathatóság. A Malom-árokba térségi összefogás és öntudat erősítésének elemeként a gútai vízimalom is elhelyezésre kerül Az SKHU pályázat keretében.
A gyalogos felületeken zömében a történeti kertre jellemző szórt burkolatokat alkalmazunk. A Jenő-malom területén szilárd burkolat kerül kialakításra. A helyenként jelentős szintkülönbségek áthidalására terméskő támfalakat alkalmazunk. A hátsó, gazdasági bejáraton keresztül a területen lévő mindkét épület elérhető kisteherautóval. A lakóépületek privát szféráját pallókerítéssel takarjuk, amely elé dús növényzetet telepítünk.
A kivitelezési munkák 2021 novemberében kezdődtek meg, az ünnepélyes átadóra és megnyitóra 2023. júniusában került sor.
Tájépítészeti Nívódíj 2023
Turizmus, vendéglátás kertépítészeti projektjei kategória nyertese
2016-2023
Környezetrendezési terv
Megbízó: Tata Város Önkormányzata
Projektvezető: Lakos Zsuzsanna
Jenő-malom, fogadóépület építész: B. Szabó Vera (XYZ DesignLabor Kft.)
Vízrendezés: Petkovicsné Kiss Györgyi (CityTERV Kft.)
Kerttörténet: Sylvester Edina
Építéstörténet: Héczey-Markó Ágnes
Régészet: Rácz Miklós
Malom-szerkezetek: Kocsis Csaba (Ilona-malom Műhely Kft.)
Vízgépészet: Szűcs Sándor (Ganzhydro Kft.)
Tartószerkezet: Pesta László, Márton Béla
Épületgépészet: Pilz Norbert (Kipterv Kft.)
Elektromos terv: Nagy Julietta, László Erzsébet, Papp István (Kipterv Kft.)
Tűzvédelem: Décsi György (Fire Eng Kft.)
Malomszakértő: Balázs György
Műszaki Ellenőr: Komjáti Gergely
Épület kivitelező: Brasch András, Bánhegyi Attila (Szabó és Társa Belsőépítészeti Kft.)
Szabadtér kivitelező: Iván Antal, Pap Balázs (Extreme-Park Környezetépítő Kft.)
Területnagyság: 6.320 m2